Ostim Web Tasarım

Firmamız uygun fiyatla özel yazılım, web tasarım, SEO ve AdWords reklam hizmetleri sunar.

Domain Seçme Yöntemleri

11.05.20 Genel Konular 0 Yorum

İhtiyacınız olan akılda kalıcı domain seçme yöntemleri. İyi bir alan adı seçmek için gereken ipuçları ostim web tasarım farkıyla burada. İnternet sayfası kurulumuna karar verildiği zaman 2 temel hususun hazırlanması gerekmektedir. Bunlar sitenin barınacağı alanı sağlayan host ve tabii ki kullanıcının erişimi için alan adıdır. Bu iki koşulun hazırlanmasından sonra İnternet sayfası kurulumuna başlanabilmektedir. Bir web sayfası açarken, alan adının dikkatli şekilde belirlenmesi gerekir. Çünkü İnternet kullanıcılarının dijital ortamda siteyi bulurken ve erişim sağlarken bunu kullanacaktır. Bu yüzden iyi, kaliteli ve akılda kalıcı olması çok önemlidir. Web sayfasının markasını ve adresini oluşturan bu alan adının seçimi ile ilgili olarak alan adı nasıl seçilmeli kriterleri göz önünde tutulmalıdır. Bu şekilde en doğru seçimler yapılarak, İnternet ortamında başarı şansının arttırılabilmesi mümkün olmaktadır.

Domain Seçme Yöntemleri

İyi Domain Nasıl Seçilir?

Akla gelebilecek her türlü kavram, olgu ve kombinasyon ile ilgili olarak alan adı satın alımı gerçekleştirilebilir. Ancak bunların hangisinin iyi ve hangisinin doğru seçim olduğu pek çok farklı değişkene bağlı olarak şekillenir. Web sayfasının hangi kategoride faaliyet göstereceği ve tabii ki içerik yapısı bu aşamada en önemli değişkeni oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıcıların kolayca ezberleyebileceği ve akılda kalıcı olması da reklam açısından çok önemlidir. Bu şekilde kullanıcıların her zaman hatırlayacağı ve çok hızlı bir şekilde popülaritesinin sağlanması mümkün olur. Domain nasıl seçilmeli kriterlerine göre doğru seçimlerde bulunmak, sitenin en başından itibaren başarıyla dizayn edilmesini sağlar. Domain seçimi hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İpuçları:

 1. Ne kadar kısa o kadar iyi
 2. .com veya .com.tr alan adları tercih edilmeli
 3. Özgün olmalı
 4. Alan adınız aslında marka adınız olacak
 5. İşinizi anımsatmalı
 6. Satın alınmış alan adlar için yaratıcı olmalısınız. Bulduğunuz ismin öncesine veya sonrasına x, bi, on, ty veya daha yaratıcı ve akılda kalıcı ekler kullanabilirsiniz.
 7. Sesli harfleri kaldırarak daha ponçik bir domain oluşturun.

Ucuz Alan Adı Nasıl Alınır?

Alan adları temel olarak firmalar tarafından kiralanmaktadır. Yani tamamen sahiplenme gibi bir durum söz konusu değildir. Yine de kullanıcılarının olsa da satın alım paketlerine göre değişkenlik gösterecek şekilde farklı periyotlarda yenileme yapması gerekmektedir. En düşük yıllık olarak satın alınabilen alan adları aynı zamanda da 10 yıllık olarak bile alınabiliyor. Yapılacak domain nasıl seçilmeli elemeleriyle alan adı alımlarının pek çok açıdan kullanıcılara doğrusunu sunar. Projeye göre farklı periyotlar için satın alım işlemleri gerçekleştirilebilir. Günümüzde yoğun talebin mevcut olduğu bu alana istinaden yapılan çalışmalar neticesinde çok ekonomik çözümlerden de yararlanılabiliyor. Ucuz domain satın alım fırsatları ile birlikte farklı uzantılarda alan adları uygun fiyatlarda satın alınabiliyor. Boştaki alan adlarını sorgulamak için burayı kullanabilirsiniz.

Not: Domain sorgulaması yaptığınızda bir çok alan adının dolu olduğunuzu göreceksiniz. Ancak kendinize kötülük edip “.net”, “.org” veya başka alan adı uzantısı satın almayın. İpuçlarında belirttiğimiz 2. maddedeki domain uzantılarını tercih edin. Çünkü bu iş “.com” uzantısıyla başladı ve tüm tarayıcılarda domain adini yazdıktan sonda ctrl+enter tuşuna bastığınızda .com uzantısını açar. SEO çalışmalarınız içinde kendinize rakip oluşturmamış olursunuz.

Domain seçme yöntemleri için elimizden geldiğinde sizlere bilgi vermeye çalıştık. Umarım en iyi alan adlarını sizler satın alırsınız.

Önceki konu

Sonraki KonuYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Son Yorumlar

  
  Domain Seçme Yöntemleri - İyi Bir Alan Adı Seçmek İçin İpuçları